Preosetljiva koža - ili vrlo osetljiva koža - je vrlo često, neprijatno stanje kada koža ispoljava vidljive simptome (suva koža, iritacija, ekcem, bubuljice, crvenilo, perutanje) ili nevidljive - i stoga subjektivne (opisane između ostalog kao peckanje, svrab, vrelina). Kada su ovi osećaji praćeni crvenilom, koža može postati sklona kuperozi, a može se razviti i rozacea.
Znaci I Smiptomi
Šta je preosetljiva koža?
Preosetljiva koža je definisana kao koža koja pojačano reaguje na različite činioce različitog nivoa oštrine, koje normalna koža dobro podnosi. Izraženija i češće prisutna varijanta osetljive kože, preosetljiva koža, karakteristična je po neprijatnim osećajima i vidljivim reakcijama kada se nađe u kontaktu sa najčešće bezazlenim unutrašnjim i spoljašnjim stresogenim činiocima kao što su ekstremna temperatura, hemikalije ili UV zraci. Ovi osećaji variraju od jedne do druge osobe, što može otežavati dijagnozu.
Postoje tri uobičajeno prisutna znaka - narušena barijerna funkcija kože, vrlo reaktivna senzorna vlakna u epidermu i crvenilo, koje je često izazvano zapaljenjem. Zajednički su nazvani trougao preosetljive kože.
Narušena barijerna funkcija kože rezultuje povećanim gubitkom vode kroz epiderm, što kožu čini podložnijom činiocima koji je iritiraju.
Previše aktivna ili previše stimulisana senzitivna vlakna u epidermu reaguju brže i mnogo jače nego u normalnoj koži. Ova senzitivna vlakna izazivaju neprijatne osećaje u koži koja se između ostalog opisuju kao peckanje, osećaj vreline i zatezanja kože na licu ili poglavini, bez prisustva vidljivih simptoma.
U težim slučajevima , ovi nevidljivi simptomi mogu biti dopunjeni suvoćom kože i bubuljicama ili crvenilom.
Iako je moguće imati suvu kožu ili akne kao rezultat stanja preosetljive kože, takva koža se ne smatra preosetljivom osim u slučajevima kada je udružena sa neprijatnim osećajima. Slično, crvenilo može voditi ka kuperozi i na kraju rozacei kada postoji nezavisno od neprijatnih osećaja, i samo crvenilo nije isključivo osobina preosetljive kože.
Rozacea je hronično zapaljensko oboljenje koja zahvata do 10% populacije odraslih. Simptomi obuhvataju difuzno crvenilo na obrazima, bradi, nosu i čelu koje može biti praćeno kuperozom, mrljama, pustulama (gnojanicama) i ako je zahvaćena očna regija čmičkom i konjunktivitisom. U najgorem slučaju može se pojaviti rinofima - zadebljanje kože i pojava suvišnog tkiva na nosu koje utiče da nos izgleda veliki i kruškast.
Pročitajte više o preosetljivoj koži lica
Pročitajte više o koži lica koja je sklona crvenilu
Pročitajte više o koži sklonoj rozacei i kuperozi
Attention
Ako sumnjate da imate rozaceu, potražite savet od svog lekara ili dermatologa, jer rano lečenje može smanjiti šanse da se stanje pogorša.
Uzroci I Izazivači
Uzroci i izazivači preosetljivosti
Reakcije preosetljive kože mogu biti izazvane faktorima spoljašnje sredine, psihiološkim, spoljašnjim i/ili mehaničkim faktorima.
Faktori spoljašnje sredine obuhvataju:
- nagle temperaturne promene
- vrućinu
- hladnoću
- vetar
- sunce
- zagađenost atmosfere
Psihološki faktori obuhvataju:
- bes
- intenzivna osećanja
- stres
- ljutnju
Spoljašnji faktori obuhvataju izloženost:
- određenim proizvodima za čišćenje
- začinjenoj hrani
- alkoholu
- mirisima
- deterdžentima
- vodi u bazenima
- izuzetno tvrdoj vodi
- kao i kupkama i tuširanju
Mehanički faktori upućuju na povećan pritisak na kožu.
Pročitajte više o preosetljivoj koži lica
Pročitajte više o koži lica koja je sklona crvenilu
Pročitajte više o koži koja je sklona rozacei i kuperozi
Doprinoseći Faktori
Dodatni doprinoseći faktori
Narastajuće globalno zagađenje, posebno u gradskim sredinama, kao i činjenica da sve više ljudi ima alergijske reakcije, vodi ka porastu problema preosetljive kože.
Sledeći izazivači predvođeni su agreasivnim hemikalijama (na pr. surfaktanti kao što su SLS, SLES), određeni konzervansi i alkohol, malteri, papirne trake i biljke. Neki prijavljuju i hormonalne činioce kao tokom menstrualnog ciklusa.
Određene tkanine, boje i hemikalije kojima su tkanine impregnirane mogu takođe negativno delovati na preosetljivu kožu. Sintetičke tkanine i one koje se ne peglaju posebno, sadrže u sebi različite hemikalije kao što je formaldehid koje na koži mogu izazvati iritaciju i alergije.
Kada se biraju preparati za negu kože, ako se isprobava novi proizvod, važno je uraditi malu kožnu probu na podlaktici da bi se videlo da li će se reakcija pojaviti. Takođe treba koristiti proizvode sa ograničenim brojem sastojaka i pakovanja koja sprečavaju zagađenje.
Izbegavanjem poznatih izazivača, kad god je to moguće, smanjuje se verovatnoća da koža postane crvena.
Rešenja
Rešenja dostupna za preosetljivu kožu
Preosetljivu kožu ne treba opterećivati. Sa pravom, rutinskom negom kože, koža se ponovo može izbalansirati, osetljivost se može regulisati a crvenilo ublažiti.
Na primer, Eucerin koristi aktivni sastojak SymSitive* u svojoj liniji za preosetljivu kožu . SymSitive* kao regulator osetljivosti deluje efikasno direktno na uzrok pojačane reaktivnosti, trenutno ublažavajući neprijatne osećaje. Takođe pomaže da se poveća podnošljivost kože i daje koži trenutnu i dugotrajnu negu i zaštitu. Za crvenilo lica SymSitive i Eucerin AntiREDNESS dnevna krema protiv crvenila sa zelenim pigmentima sadrži i likokalkon A, prirodnu supstancu koja deluje protiv zapaljenja.
Attention
Hipoalregijske i „prečišćene" ili 0% formulacije, znači da sadrže samo ograničen broj sastojaka i da ne sadrže konzervanse (uključujući parabene), parafine, mirise, alkohol, emulgatore* i veštačke boje**.
Pakovanje koje sprečava zagađenje
Da bi se formulacija zaštitila od nečistoća i oksidacije linija preparata Eucerin za preosetljivu kožu koristi pakovanje protiv zagađenja sa dvostrukim ventilom. Ovo pakovanje ima filtere za sterilizaciju u otvorima ventila, vezni deo je izuzetno čvrsto spojen, a dozer ima ultralaki zatvarač na vrhu
Alternativna rešenja
Kako je preosetljiva koža individualno stanje, postoje elementi ispitivanja i grešaka koji se javljaju pri traženju prave nege za kožu. U sklopu ovoga neki nalaze olakšanje kada na kožu nanose ulje jagorčevine, ulje lešnika, ulje čajevca ili riblje ulje, ili kada ishranom unose seme lana, anis ili kurkumu. Nekome pomaže zeleni čaj ili čaj od kamilice. Međutim nema medicinskih dokaza koji bi podržali ova alternativna rešenja.
* =zašt. robna marka Symrise AG, Germany
**Osim Eucerin AntiREDNESS krema protiv crvenila i Eucerin AntiREDNESS dnevna krema protiv crvenila sa zelenim pigmentima